субота, 20 лютого 2016 р.

20 лютого в Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні – на знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року - лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.



День Героїв Небесної Сотні - пам'ятний день, що відзначається в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні.
У лютому 2014 року під час зіткнень протестуючих з силовиками в центрі Києва загинули понад сто осіб, сотні були поранені, більшість з яких - 20 лютого. Згодом загиблих учасників протесту стали називати "Небесною сотнею".

За даними Генпрокуратури під час придушення акцій Майдану постраждало 2500 осіб, з них 104 загинули, 1200 отримали травми, в тому числі 185 з вогнепальної зброї.





Герої "Небесної сотні", що полягли за Україну



понеділок, 15 лютого 2016 р.

15 лютого - День пам'яті воїнів-інтернаціоналістів, День виводу військ з Афганістану

Війна в Афганістані (1979-1989)


Війна в Афганістані — повномасштабний збройний конфлікт-агресія Радянського Союзу проти суверенного Афганістану під приводом боротьби з моджахедами, у якому брали участь урядові війська Афганістану і Радянського Союзу проти повстанських груп моджахедів. Розпочалась у грудні 1979 року нападом спецпідрозділів КДБ СРСР на президентський палац у Кабулі і вбивством президента країни Хафізулли Аміна і його оточення та введенням у країну «обмеженого контингенту» Радянської Армї. Війна за офіційними радянськими даними тривала до виводу основної маси радянських військ 15 лютого 1989 року. Унаслідок цієї війни загинуло (за міжнародними даними, прийнятими також і СРСР) близько 1,5 млн або 10 % з числа тодішнього населення країни. Радянські втрати, за офіційними даними СРСР, становили близько 15 тисяч військовослужбовців.


Виведення радянських військ з Афганістану почалося 15 травня 1988 року, відповідно до укладених в квітні 1988 року Женевських угод про політичне врегулювання становища навколо Демократичної Республіки Афганістан. Радянський Союз зобов'язався вивести свій контингент в дев'ятимісячний термін, тобто до 15 лютого наступного року.

пʼятниця, 12 лютого 2016 р.

14 лютого - День Святого Валентина

Історій, легенд і чуток про Святого Валентина ходить чимало. Так хто ж він - Святий Валентин, який подарував всьому світу День Закоханих?


    У стародавньому Римі колись жив лікар на ім'я Валентин. Його називали "гастрономічним лікарем", тому що він завжди був стурбований тим, щоб ліки, які він наказував приймати хворим, мали приємний смак. Для додавання чудового смаку лікам він змішував гіркі мікстури з вином, молоком чи медом. Він промивав рани вином і використовував трави для полегшення болю. 
Святий Валентин також був проповідником. І хоча в ті часи християни в Римі переслідувалися, він став священиком. Валентин жив за часів Клавдія II, який славився безліччю загарбницьких воєн. Коли у Клавдія виникли проблеми з набором нових солдатів до армії, він вирішив, що причина криється в їх прихильності до своїх дружин і сімей. І скасував весілля і заручини. 
І Валентин став не тільки молитися про здоров'я своїх пацієнтів, але й таємно вінчати закохані пари. Одного разу тюремник римського імператора постукав у двері Валентина. За руку він тримав свою сліпу дочку. Він дізнався про чудотворне лікування Валентина, і благав вилікувати дочку від сліпоти. Валентин знав, що недуга дівчини практично невиліковна, однак дав слово, що зробить все можливе, щоб її вилікувати. Він призначив дівчині мазь для очей, і сказав прийти ще через деякий час. Минуло кілька тижнів, але зір до дівчини так і не повернувся. Однак тюремник і його дочка не сумнівалися у своїй вірі в доктора Валентина і продовжували приймати призначені трави і настої. 
А в цей час до імператора дійшли чутки про таємні вінчання, які проводив Валентин. І в один з днів римські солдати увірвалися в житло Валентина, знищили ліки і взяли його під арешт. 
Коли батько хворої дівчини дізнався про арешт Валентина, він хотів втрутитися, але був не в силах допомогти. Валентин знав, що скоро його стратять. Він попросив у тюремника папір, ручку і чорнило і швидко написав дівчині прощального любовний лист. Валентина стратили в той же день, 14 лютого. 
Коли тюремник повернувся додому, його зустрічала донька. Дівчина відкрила записку і виявила всередині неї жовтий шафран (крокус). У записці було написано "Від твого Валентина". Дівчина взяла шафран на долоню, і його блискучі кольори осяяли її обличчя. Сталося чудо: зір дівчини відновився. 

середа, 3 лютого 2016 р.

29 липня 2015 року минуло 150 років від дня народження видатного українського церковного та суспільного діяча Андрея Шептицького



   Праведник віри - таким знають Шептицького в усьому світі. А для України Митрополит Андрей - одна з найвеличніших постатей української церкви. Його вчинками завжди керували любов до людей, правди та чесності, і,мабуть, саме тому Андрей Шептицький здобув повагу та любов українців. У 36-річному віці він очолив Українську греко-католицьку церкву і був її очільником аж до кінця свого життя.   
      Роман Марія Александр Шептицький (таке ім’я він отримав при хрещенні) походив зі стародавнього русинського роду. Першу освіту здобув вдома, у с. Прилбичі (тепер – Яворівський район Львівської області). Потім навчався в гімназії у Кракові, в університеті у Вроцлаві, в колегії єзуїтів у Хирові. У 1888 р. Шептицький вступив до Добромильського монастиря отців Василіян, де склав чернечі обіти і прийняв ім’я Андрей. Одночасно він продовжував навчання у Краківському університеті. В 1892 р. єпископ Юліан Пелеш висвячує його на священника. 2 лютого 1899р. імператор Франц Йосиф I номінував Андрея Шептицького на Станіславського єпископа, а вже 17 грудня 1900 р. він був номінований Галицьким митрополитом. На цій посаді Шептицький залишався до кінця свого життя.



понеділок, 1 лютого 2016 р.

29 січня - День пам'яті героїв Крут



Бій під Кру́тами — бій, що відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом Червоної гвардії під проводом Михайла Муравйова та загоном з київських курсантів і козаків "Вільного козацтва", що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.


22 січня - День Соборності України



День Соборності України – свято, що відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.



Йому передувало підписання (22 січня 1918 р.) Четвертого універсалу Центральної Ради, яким Українську Народну Республіку проголошено суверенною і незалежною державою. Західно-Українську Народну Республіку було проголошено в листопаді 1918 року. Процес об’єднання України завершився 22 січня 1919 року.

21 січня 1990 року жителі багатьох населених пунктів по дорозі між Києвом і Львовом утворили живий ланцюг, відзначивши цю історичну дату. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року.